
Zajímavosti o Velikonocích

To že Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, ví jistě většina lidí. S Velikonocemi a jejich slavením je však spojena spousta dalších více či méně zajímavých skutečností. Podívejte se tedy na Velikonoce z trochu jiné stránky:
- Jedním ze symbolů Velikonoc jsou čokoládoví zajíčci. 76% lidí je začíná jíst od uší.
- Hlavním symbolem jsou však velikonoční vajíčka. V čokoládové podobě se začala vyrábět v Evropě již v 19. století. Největší čokoládové vejce bylo vyrobeno v Itálii v roce 2011 a vážilo 7,2 tuny.
- Čas Velikonoc byl pevně stanoven již v roce 325.
- V roce 2016 bude velikonoční pondělí již 28. března
- Zvyk dávat v jarním čase barvená vajíčka lze vysledovat až do starověkého Egypta či Persie. Symbolizovala plodnost a nový život.
- Podobně jako vejce má i velikonoční zajíc původ v předkřesťanské době. Byl považován za symbol plodnosti jako jedno z nejplodnější zvířat.
Jak na ranní vstávání?

Udělat první krok bývá nejtěžší. A nemalé části lidské populace se to týká každý den. Prostě vystrčit každý den ráno nohu z postele a udělat ten první krok je někdy vážně dost těžké, neřkuli nemožné. Samozřejmě někdy nás vyženou z postele různé lidské potřeby – nutnost navštívit toaletu, žízeň (např. po večírku) apod. Ale ve většině případů se nic takového nekoná a vy prostě jen potřebujete vstát v požadovaný čas. Jak tedy co nejlépe na to? Každý jsme samozřejmě jiný, nicméně zde je pár rad, jak se ráno donutit vylézt z postele:
- Těšte se na další den – To nejlepší čím si usnadníte ranní vstávání je, že se budete na něco v dalším dnu intenzivně těšit. Např. na setkání s blízkým člověkem, kterého jste dlouho neviděli, na koupi vysněné věci, na dovolenou, na dobré jídlo. Každý den to samozřejmě nejde, ale čím více takových dní bude, tím to bude lepší.
- Využijte moderní techniku – Pokud máte chytrý telefon, zkuste použít některou z aplikací na sledování spánku (např. Sleep As Android). Aplikace pomocí vašeho telefonu sleduje váš spánek, přičemž nastavený budík začne zvonit v zadaném intervalu a pokud to bude možné, tak navíc ve chvíli, kdy se nacházíte v lehkém spánku. V této fázi se totiž člověk probouzí výrazně lépe.
- Klasický budík – pokud používáte klasický budík, zkuste si jej jednoduše dát několik metrů od postele a zároveň nastavit to nejprotivnější zvonění. Určitě ráno vyskočíte z postele raz dva.
- Tip pro zimní měsíce – v zimě si jednoduše nastavte termostat tak, aby začalo topení o několik desítek minut před plánovaným vstáváním topit více než je zdrávo. Vyšší teplota vás jistě nenechá dlouho polehávat.
Tip na dárek - nejen vánoční

Přemýšlíte jaký dárek na vánoce pro své nejbližší? Máme pro vás skvělý tip na dárek! Nekupujte nepraktické dárky, které v lepším případě zůstanou ležet někde na polici či v horším se z nich stanou tzv. putovní dary, které jednou mohou dorazit i zpátky k vám. Taková matrace na míru musí potěšit zcela jistě každého člověka v jakémkoliv věku. Spát totiž musí každý a dáte tím navíc najevo, že myslíte ne jeho či její zdraví. Navíc je zde velká šance, že váš dárek bude patřit k těm největším;) Veselé vánoční nákupy přeje tým SestavteSiMatraci.cz
Kvalitní spánek - základ studijních úspěchů

Blíží se začátek školního roku a přípravy žáků a studentů všech věkových kategorií začínají vrcholit. Kromě učebních pomůcek, které si jistě studenti obstarají sami, existují oblasti, na které by měly myslet spíše rodiče. Jednou z nich je kvalitní a dostatečný spánku žáků a studentů. Pokud mladí lidé spí málo nebo špatně projevuje se to velmi neblaze mimo jiné na činnosti mozku. Děti jsou tak následující den nesoustředěné, podrážděné, hůře si pamatují a z dlouhodobého hlediska tak špatný spánek může mít vliv přinejmenším na prospěch ve škole. Obecně je doporučováno aby studenti spali 8–10h hodin denně. Většina rodičů se jistě snaží dohlížet na čas, kdy dětí chodí spát, ovšem otázkou je, za jak dlouho se jim v reálu podaří usnout. Za účelem snadného usnutí by se tak večerní aktivita dětí měla postupně mírnit a to tak, aby nešly do postele rozdováděné, ale co možná nejvíce uklidněné. V této souvislosti navrhujeme také zhodnotit stav matrace, která kvalitu spánku ovlivňuje poměrně významně.
Než odjedete na dovolenou

Zdroj: Flicker, DeWitt Clinton
Doba dovolených je v plném proudu a rádi bychom vám poskytli několik doporučení a rad jak zajistit, aby si po dobu vaší nepřítomnosti neudělal někdo z vašeho domu či bytu dočasné útočiště a navíc si ještě neodnesl pár věcí na památku. Případně aby vaše nová matrace neskončila ve spárech některého z přírodních živlů. Před odjezdem na delší dobu tedy:
- Vypojte co možná nejvíce elektrických spotřebičů ze zásuvky. Nejlepší je vypnout centrální jistič, jen v tomto případě nezapomeňte na obsah mrazáku a lednice
- Pečlivě uzavřete všechna okna, balkonové dveře apod. a to i v případě, že bydlíte ve vyšších patrech. Hrozí totiž zatečení vody při prudším dešti, či rozbití skla vlivem poryvů větru.
- Byt či dům pečlivě zamkněte. Ideální je mít bezpečností dveře a kování a zámky minimálně třetí bezpečnostní třídy. Na škodu není ani bezpečností systém napojený na pult centrální ochrany nebo alespoň na váš mobil.
- Nezatahujte žaluzie a rolety. Snažte se navodit atmosféru, že prostor je obýván a to např. za pomoci časových zásuvek, kdy se ve stanovený čas rozsvítí požadované světlo či zapne televize.
- Domluvte se s důvěryhodnými sousedy, ať vám vybírají schránku a předejte jim klíče a kontakt na sebe pro případ krizových situací.
- Nezveřejňujte na sociálních sítí, že odjíždíte na delší dobu pryč a nebudete tak ve svém obydlí.