bog

Jak spát ve vedru

17. června 2013

Dá se říci, že právě dnes se léto ozvalo v plné síle, přičemž teploty se na většině území přiblíží tropickým třiceti stupňům. Provozovatelé koupališť jistě jásají a vítají vysoké teploty, ale pro většinu populace znamenají zátěž. Během dne se s těmito teplotami vyrovnávají lidé různě ale co si počít v noci, když kvůli vedru nemůžete spát? Nabízíme přehled možných řešení, jak se s vysokými nočními teplotami vyrovnat:

  • Klimatizace: Mobilní klimatizace lze zakoupit přibližně od 6000,– Kč a pro ochlazení jedné průměrné místnosti bohatě vystačí.
  • Průvan: Pokud vám to dispozice domu/bytu umožňují vytvořte si průvan tak, aby vás příjemně ochlazoval. Jen pozor abyste to nepřehnali a nezpůsobili si spíše zdravotní komplikace.
  • Studená sprcha: Před spaním často pomůže ochladit se studenou sprchou a překonat tak počáteční problémy s usnutím. Pomohou i mokré vlasy.
  • Matrace: Pomůže i matrace, která dobře odvádí pot a vlhkost, např. s naší vrstvou „Prodyšnost“ z kaktusových vláken.
  • Strava: V létě více než jindy platí, jíst na noc lehce stravitelnou stravu, kterou nevyprovokujete žaludek k vyšší činnosti, což způsobí další ohřívání organismu.

Jaro s novou matrací

8. dubna 2013

Ačkoliv je letošní zima vážně dlouhá, tak pravděpodobně nejdelší zima proběhla mezi léty 1739–40 a trvala od 1. září do dubna. I tak je však letošní zima nejdelší za poslední desítky let, což může mít poměrně negativní dopad na organismus člověka. Může se projevovat zvýšená únava a to nejen v souvislosti s blížící se tzv. jarní únavou. Tyto stavy určitě není zdrávo podceňovat a je dobré proti nim bojovat. Udržovat si dobrou náladu, trávit čas na čerstvém vzduchu a hlavně myslet pozitivně. Pokud by Vás i tak únava přemohla, základem pro další úspěšný den je zdravý spánek. A jak jinak než na nové matraci z našeho obchodu – lze si sestavit přírodní matracepěnové matrace. Udělejte radost sobě a svým zádům.

Jak si ustlat v mrazu?

17. ledna 2013

S aktuálně předpovídanými vysokými mrazy není od věci se podívat, jak se spí v těch nejchladnějších končinách naší planety. Konkrétně jak nocují Inuité, respektive Eskymáci za polárním kruhem. Každý z vás už určitě slyšel, že jako přístřešek využívají známé iglú, což je stavba nejčastěji kopulovitého tvaru postavená ze sněhu. To že Eskymáci přežijí noc při teplotách hluboko bod bodem mrazu má na svědomí právě iglú a zejména staletími ověřený způsob jeho stavby a dále vnitřní uspořádání.

Základním prvkem funkčnosti iglú je jeho venkovní plášť, který není jednoduše uplácán ze sněhu. Plášť je vyroben z cihel ze stlačeného sněhu, který izoluje výrazně lépe než běžný sníh. Další zvláštností je vchod do iglú. Tento je umístěn co nejníže to jde, jelikož chladný vzduch je těžší než teplý a navíc je pravoúhlý, aby bránil větru vniknout dovnitř. Hlavní vnitřní prostor je tedy položen výše, než je vchod, aby se zde lépe udržovalo teplo. Uprostřed je prostor na rozdělání ohně, kdy kouř je odváděn malým otvorem ve střeše iglú. A ani Eskymáci se neobejdou bez matrace, i když v poněkud jednodušší podobě. Jako podklad používají svázané vrbové proutky, na které položí tlustou kožešinu. Poslední trik, který jim pomáhá přežít, a který možná někteří z vás zažili i v našich končinách, je spánek ve více lidech přitisknutých blízko k sobě. No neměnili byste?

Jak na Nový rok, tak po celý rok?

28. prosince 2012

S postupujícím časem na hodinkách dne 31.prosince se pravidelně celá Česká republika ponořuje do víru oslav vztahující se k Novému roku. Slavit lze dozajista různými způsoby – zpěvem, tancem, aktivním pohybem – nicméně nedílnou součástí novoročních oslav, a nejenom těch českých, je již dlouhou dobu alkohol. A jelikož se čas od času napije plných 84% dospělé české populace, týká se tento způsob oslav velké většiny.

Nebyli bychom to však my, abychom nedali novoroční popíjení do souvislosti se spánkem. Obecnou vlastností alkoholu je, že zpočátku navozuje spánek, což je špatná zpráva pro ty, kteří pijí málo, jelikož by mimo jiné mohli snadno zaspat kýžené půlnoční ohňostrojové slavení. Ti co budou pokračovat v pití však nemusejí zoufat, jelikož další konzumace alkoholu spánek naopak u většiny potlačuje a podstatná část populace by tedy na Nový rok měla být vzhůru. Ne nadarmo se však říká, kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe. Se zvyšující se konzumací alkoholu totiž výrazně klesá kvalita následného spánku a tím kdo se ráno budou smát a to doslova, budou jednoznačně ti, kteří pili málo.

Všem více popíjejícím, včetně mé osoby, nezbývá tedy nic jiného než doufat, že rčení „Jak na Nový rok, tak po celý rok!“ rozhodně neplatí. A nebo jednoduše nepít! Ať už patříte k příznivcům či odpůrcům alkoholu, všem přeji za celý web SestavteSiMatra­ci.cz vše nej v následujícím roce a hlavně co nejvíce nádherně a prospěšně strávených nocí!

Pár tipů pro nespavce

26. listopadu 2012

Možná už jste slyšeli o biologických hodinách v souvislosti s těhotenstvím u žen. Všechny živé bytosti však mají další typ hodin, které by se daly označit jako biorytmus. Tyto hodiny se vztahují k 24h cyklu, který nás provází každý den a ovlivňuje kromě jiného i spánek a jeho kvalitu.

Pokud tedy nemůžete dlouhodobě usnout, zkuste namísto sahání po prášcích upravit vaše každodenní spánkové návyky. Může pomoci následující:

  • Vytvořte si poklidnou spánkovou atmosféru: pár hodin před usnutí ztlumte světla, zkuste se vyhnout zářící televizi či počítači a stáhněte topení či pořádně vyvětrejte.
  • Přistupujte ke spánku rutinně: snažte se chodit spát a vstávat ve stejný čas bez ohledu na situaci (víkend, dovolená…)
  • Zpomalte: před spánkem maximálně relaxujte, začtěte se do knihy, poslouchejte uklidňující hudbu či si napusťte horkou vanu.
  • Udělejte ze spánku prioritu: snažte se dopřát si min. 8 hodin spánku denně
  • Pravidelně cvičte: aktivně strávený den vám pomůže snížit stres a příjemně vás unaví, na základě čeho by se vám mělo podařit lépe usnout.
  • V ložnici spěte – nepracujte: pokud můžete, nedělejte z ložnice kancelář. Tato místnost by měla být vyhrazena pouze spánku a sexu.