
Co pravděpodobně nevíte o spánku
Je jasné, že spánek patří k základním lidským potřebám bez nich bychom nepřežili, stejně jako nutnost dýchání a příjmu tekutin a potravy. V návaznosti na jeho významnost pak byly vyzkoumány či zjištěny následující zajímavosti:
- K objevení nejaktivnější spánkové fáze REM (Rapid Eye Movement) došlo až v roce 1953, jelikož někteří zainteresovaní vědci považovali nahrávání mozkové aktivity za mrhání papírem.
- Člověk chrápe pouze ve fázi mimo REM.
- Nelze přesně říci, zda některé další živočišné druhy mají také sny, nicméně některé mají spací cykly velmi podobné lidskému.
- Sedmnáct hodin stálé bdělosti, tzn. 17 hodin beze spánku vede k poklesu výkonnosti stejně, jako bychom měli v krvi 0,5 promile alkoholu.
- Nehoda na ropné plošině Exxon Valdez v roce 1989, nehoda raketoplánu Challenger či jaderná havárie v Černobylu jsou všechno události na nichž měl podíl nedostatek spánku.
- „Přirozený budík“ který způsobí, že se někteří lidé vzbudí přesně kdy potřebují je zapříčiněn vyplavením hormonu adrenocorticotropinu. Vědci tvrdí, že toto odráží nevědomé očekávání vstávacího stresu.
- Kachny jsou v zájmu bezpečnosti a možnosti útoku predátora schopny držet jednu polovinu mozku vzhůru a druhou přepnout do spánkového režimu.
- Některé studie došly k závěru, že ženy ideálně potřebují o hodinu delší spánek než muži. Nedostatek této hodiny navíc může být příčinou častějších depresí u žen.
- Údajně jednou z nejčastějších příčin spánkový poruch je 24h přístup k internetu.
- A na závěr i něco k matracím …nejdražší matrace, na níž můžete ulehnout, je speciální matrace nadnášená magnetickým polštářem za 1,6 milionu dolarů.
Správným jídlem k lepšímu spánku
Je celkem pravděpodobné, že se to děje vám nebo někomu blízkému z vašeho okolí. Občasnou nespavostí totiž trpí přibližně třetina dospělé populace ČR, vážnějšími problémy se spánkem pak až 10%. Na vině může být celá řada faktorů – špatnou matrací počínaje a vrozenými vadami konče. Většinou však platí, že problémy se spánkem si často způsobujeme sami a to tím, co před spaním sníme. Ano, co sníme, ovlivňuje velmi kvalitu našeho spánku.
Některé potraviny tedy přispávají k dobrému spánku, jiné naopak. Ty co přispívají ke kvalitnímu spánku, obsahují zvýšené množství látky zvané tryptofan, která pomáhá stimulovat mozek ke tvorbě serotininu a melatoninu, jež se starají o navození spánku. Obecně lze říci, že za „spací“ potraviny lze označit ty, které mají vysoký obsah uhlohydrátů a vápníku a nižší-střední obsah proteinů. Konkrétně pak jde například o následující potraviny:
- Mléčné výrobky (sýr, mléko,…)
- Med
- Ořechy (mandle, vlašské, arašídy)
- Banán a avokádo
- Drůbeží maso
- Fazole a rýže
- Vejce
Mezi potraviny/látky, kterým se naopak před spánkem vyplatí vyhnout, lze zařadit následující:
- Alkohol a nikotin (Ačkoliv někdy alkohol může navodit spánek, tak tento bude hodně přerušovaný a tudíž nekvalitní. Nikotin je typický stimulant, tudíž vás bude držet vzhůru)
- Těžká a tučná jídla
- Rajčata, cibule a sůl
Pro ty co nemohou často usnout, zde máme na závěr staletími ověřený uspávací koktejl: Do sklenice teplého mléka přidejte med, případně i vanilku a budete spát jak nemluvně!
Jak vybrat ideální matraci?
Výběr matrace skutečně není jednoduchá záležitost. O tom jak správně vybrat matraci do postele již byly popsány hromady webových a tištěných stránek. V naše obchodě však nevybíráte, u nás se matrace sestavuje, čímž se proces nákupu matrace dostává na zcela jinou úroveň!
Nejprve zadáte libovolný rozměr, který potřebujete a pak začíná to nejzajímavější. Střed jádra matrace si zvolíte podle tuhosti a původů materiálu, případně finančních možností. Každý střed jádra je detailně popsán, tudíž během pár minut máte vybráno. V dalších dvou krocích si zvolíte horní a dolní vrstvu, které se umístí na střed jádra a vytvoříte si tak oboustrannou matrací přesně podle svých potřeb. Vyberou si tak jak muži (nabízíme vrstvu pro lepší prodyšnost či masážní), ženy (hřející vrstva či vrstva s pozitivními účinky na zdraví pokožky z mořské trávy) i senioři (vrstva proti proleženinám a otlakům, nebo pro lepší úlevu kloubům). Na závěr si vyberete jeden ze sedmi druhů potahů od jednoduchých, přes aktivní potahy až po zdravotnické. A máte hotovo! Přehledně, rychle a pohodlně s dopravou až domů zcela zdarma.
Matrace vs. madrace – trocha gramatiky

Určitě si pamatujete na dobu, kdy jste seděli ve školních lavicích a pronikali do gramatických tajů českého jazyka. Jednou ze záludností češtiny je skutečnost, že ne všechna slova se píší, tak jak je slyšíme. V našem případě jde o ony madrace, respektive matrace – co je správně? Ačkoliv slovo často vyslovujeme s „d“, správně je jednoznačně výraz s „t“, tzn. matrace. Je tomu tak díky původu slova, jež pochází z arabského matrah, které doslova znamená místo na nějž je něco hozeno či položeno. Toto arabské slovo pak dalo základ pro označení matrace i v dalších jazycích, např. v angličtině (mattress) či v němčině (die Matratze). Až tedy sebou dnes hodíte na vaše lůžko, vzpomeňte si…správně je matrace a ještě lépe matrace od Sesestavtesimatraci.cz!
- « Předchozí
- Další »