bog

Ortopedická matrace

12. dubna 2015

Občas se můžete u prodejců setkat s tím, že své matrace označují jako ortopedické či ortopedicky testováno apod. Dané označení má za cíl přidat na užitné hodnotě matrace a ubezpečit zákazníka, že si kupuje výrobek, který bude mít pozitivní vliv na jejich zdraví. Na tom by nebylo samozřejmě nic špatného, pokud by tomu tak bylo. Situace se má bohužel opačně, jelikož v mnoha případech takto označené matrace nemají s ortopedickými pomůckami či výrobky nic společného.

Hlavním znakem ortopedických výrobků je, že jsou vyráběny na míru konkrétnímu člověku, případně jsou konstruovány tak, že se dají upravit, nastavit apod. dle potřeby. Tyto vlastnosti jsou nezbytné ke správné funkčnosti, jelikož každý jedinec je jednoduše jiný a potřebuje odlišné nastavení.

Tuto hlavní charakteristiku však „ortopedické“ matrace ve většině případů nesplňují, jelikož se jedná o jeden univerzální výrobek, který z principu nemůže vyhovět všem. Pokud by si tedy někdo koupil takto označenou matraci s tím, že mu pomůže (např. od bolesti zad) může se velmi spálit. Proto tedy doporučujeme vybírat matrace podle jejich reálného složení než podle marketingových označení.

Zdravotní madrace vs. matrace

7. dubna 2015

Už jsme o chybném psaní slova matrace s „d“ jednou na našem blogu psali, nicméně množství hledaní právě slova madrace je stále tak veliké, že nemůžeme jinak, než se o této problematice zmínit znovu. Nehledá se samozřejmě jen slovo madrace, ale jedná se o různá spojení jako ortopedická madrace, molitanová madrace, madrace na míru, madrace 90×200 a v neposlední řadě zdravotní madrace (tzv. zdravotní matrace jsou další věc, o které se rozepíšeme hned v dalším článku). Nejde tedy o nic náhodného a ani např. o překlepy, jelikož mezi „d“ a „t“ je přeci jen na klávesnici jeden celý sloupec kláves.

Situace se má tak, že jediným správným tvarem je matrace s „t“, jelikož slovo matrace pochází z arabského matrah. Písmeno „t“ se pak také vyskytuje v příslušném slově v řadě dalších cizích jazyků, např. v němčině je to die Matratze. Příčinu toho proč slovo matrace část z nás píše chybně, lze spatřovat v tom, že jej velmi často s „d“ vyslovujeme, aniž bychom si to uvědomovali. Jde to jednoduše snáze. Takový slov je navíc v češtině poměrně velké množství a slovo matrace tak není zdaleka samo, v němž se chybuje.

Molitanová matrace - PUR matrace

2. dubna 2015

Takzvané molitanové matrace stále patří u českých zákazníků mezi nejčastěji hledané a často máme tendenci pod tento pojem řadit všechny pěnové matrace. Vděčíme za to tomu, že v předrevoluční době se u nás téměř žádná jiná pěna než měkký lehčený polyurethan (PUR), což je právě molitan, nepoužívala. Situace se však výrazně změnila a i když se PUR pěna stále vyrábí a používá právě pro PUR matrace, patří spíše k tomu základnímu, přičemž na trhu lze najít řadu jiných a kvalitnějších pěn.

Za jakési nástupce v matracovém průmyslu lze označit tzn. studenou pěnu. Studená pěna (HR) se vyrábí se při výrazně nižší teplotě, má otevřenou buněčnou strukturu a do matrací se většinou využívá studená pěna o vyšší hustotě. Matrace ze studené pěny tak nabídne lepší prodyšnost lůžka, vyšší životnost a ve výsledku kvalitnější spánek.

Nejčastěji od studené pěny jsou pak odvozeny další speciální druhy pěn, které se získávají přidáním konkrétních látek pro zlepšení určitých vlastnosti. Příkladem může být biopěna, kdy do výrobního procesu vstupují navíc oleje přírodního původu. Taková pěna má pak vyšší hustotu, je trvanlivější, příjemnější na dotek a z určitého procenta má přírodní složení. Ocení ji tak zejména lidé, kteří hledají kvalitu a přírodní matrace.

Značnou popularitu si v posledních letech získala viscoelastická pěna, někdy označována i jako líná pěna, thermoreaktivní pěna či zkráceně visco pěna. Hlavní předností matrace z visco pěny je, že reaguje na tlak a teplo, kterou na ni působí konkrétní člověk a díky této vlastnosti se dokáže optimálně přizpůsobit jeho tělu. Z viscoelastické pěny se pak často vyrábí i anatomické polštáře.

Matrace na zem

9. března 2015

Pro ty z vás, kteří plánují umístit matraci na zem, případně na neprodyšnou podložku, bychom rádi připomněli možnost, jak eliminovat vznik plísní a zlepšit prodyšnost matrace. První řešení využívá naši vrstvu Prodyšnost. Vrstva je vyrobena z přírodních kaktusových vláken a díky jejich nepravidelnému uspořádání velmi dobře odvádí vlhkost. Navíc jsou vlákna mírně pružná a poměrně odolná. Matraci umístíte touto vrstvou dolů a bude tak, co se týče prodyšnosti, simulovat klasický laťkový rošt.

Druhou možností jak minimalizovat rizika vzniku plísní je, že vám za symbolický příplatek ve výši 200 Kč (do rozměru 90×200 cm) dodáme k objednané matraci samostatnou kokosovou desku (má obdobné vlastnosti jako deska z kaktusu, jen je o něco tvrdší), kterou umístíte mezi podložku a matraci. Výhodou tohoto řešení je, že si můžete vytvořit oboustrannou matraci dle svých potřeb a libovolně ji otáčet.

V obou případech pak platí, že byste alespoň jedenkrát za 14 dní (frekvence otáčení závisí na vlhkosti v místnosti a na míře pocení spícího) měli matraci přes den otočit a nechat ji vydýchat.

8 způsobů jak přežít zimu

10. února 2015

V posledních dnech se zima začala i v našich nejnižších polohách výrazněji ozývat. Ne každý z nás však výraznější ochlazení snáší stejně. Nižší teploty mohou slabším jedincům způsobovat zdravotní obtíže, např. s dýcháním. Máme pro vás tedy pár tipů, jak se zimou bojovat.

  • Utěšujte se a dodávejte si dobrou náladu myšlenkou, že zima nebude trvat věčně.
  • Pokud máte alespoň trochu možnost, dopřejte si během zimy výlet na jih za teplem.
  • Jestli vám zima skutečně velmi nevyhovuje, zkuste zvážit trvalý přesun do tepla.
  • Zkuste si užít pozitivnější stránky zimy, např. večer strávený u krbu.
  • Pokuste se nechat zimu za dveřmi tím, že si zatáhnete závěsy.
  • Vyjděte si na procházku během slunných dnů. Dodá vám to jistě dostatek energie.
  • Pokud jste spíše sova, zkuste i tak vstát dříve, abyste načerpali během dne co nejvíce světla.
  • Jestli vás zima nutí zdržovat se spíše v interiéru, zkuste čas získaný čas využít co nejvíce efektivně a dejte se do věcí, které již např. delší dobu odkládáte.